Tarife, patriotizam i još jedan dan u Beloj kući…
Ako ste se ponadali da bi drugi mandat Donalda Trampa mogao doneti malo umereniji pristup ekonomiji – e pa, ne baš. U najnovijem istupu, američki predsednik je jasno stavio do znanja da ga ne dotiče mogućnost da će automobilske kompanije znatno podići cene vozila zbog novih tarifa koje njegova administracija planira da uvede od 2. aprila. Šta više, njegova poruka je jednostavna: „Nadam se da će poskupeti, tako će ljudi konačno početi da kupuju američka kola. Imamo ih sasvim dovoljno.”
Ove tarife, koje će pogoditi i kompletno sastavljene uvozne automobile, ali i domaća vozila sa stranim komponentama, mogle bi da podignu cene popularnih modela i do 16.000 dolara. I to nije neka pretpostavka – to je konkretna procena posledica direktne mere. Ali Tramp ostaje neuzdrman. Za njega, ovo je samo još jedan šahovski potez u igri koju vodi protiv ostatka sveta, koji – kako tvrdi – već decenijama „pljačka Ameriku“.
Naravno, stvari nisu tako crno-bele. Vozila proizvedena u SAD gotovo uvek koriste komponente iz inostranstva. A upravo te delove će pogoditi tarifa od 25%, što znači da će se efekti povećanja cena preliti na čitavo tržište – bez obzira da li kupujete Toyotu iz Japana ili Ford iz Detroita. Ali detalji kao što su globalni lanci snabdevanja očigledno nisu visoko na listi Trampovih prioriteta.
Njegova poruka proizvođačima je jednako direktna: „Ako pravite kola u Americi, zaradićete gomilu para. Ako ne, moraćete da dođete ovde da ih pravite.” I naravno, sve uz poznati šarm: „Svet nas pljačka decenijama, i ovo je samo pokušaj da stvari postanu poštene. Iskreno, ja sam još i velikodušan.“
Zvuči kao patriotizam. Na steroidima.
Ali ono što se često zaboravi jeste da tarife ne plaćaju strane vlade – one pogađaju kompanije, koje gotovo uvek prebacuju dodatne troškove na potrošače. Tako da će, ako se predviđanja obistine, prosečan kupac novog automobila možda morati da izdvoji i više od planiranog budžeta, samo da bi se odvezao kući u onome što je juče koštalo desetine hiljada dolara manje.
Ono što zabrinjava još više jeste što Tramp kaže da ovo nije privremena mera – tarife će, kako tvrdi, biti stalne. Dakle, zaboravite na sniženja, zaboravite na „uvozno jeftinije“. Ako ne vozite nešto što je sklopljeno u SAD od američkih delova – a to je retka ptica – pripremite novčanik.
Za sve nas koji volimo automobile i znamo koliko je globalizacija promenila auto-industriju, ovo deluje kao pokušaj da se vremenska mašina vrati u neku verziju Amerike iz 1950-ih. Ali tržište 2025. godine nije ni jednostavno, ni izolovano. U vremenu kada i najdomestikovaniji brend koristi nemačke turbine, japansku elektroniku i korejske čipove, ovakve mere neće učiniti proizvodnju jednostavnijom – samo skupljom.
U svakom slučaju, ako ste planirali da kupite novi auto – možda je vreme da to uradite odmah. Ili da se pripremite za vožnju ka budućnosti sa retro-cenovnikom.