Da li Evropa zaista može naterati Kinu da deli baterijske i tehnološke tajne za subvencije?

Evropska unija razmatra kontroverznu strategiju koja bi mogla da promeni pravila igre u globalnoj industriji baterija...

Prema izveštajima, EU planira da uslovi kineske kompanije da dele svoja intelektualna svojstva s evropskim firmama u zamenu za subvencije. Ovaj predlog, deo planiranog programa razvoja baterija vrednog milijardu evra, izaziva ozbiljne debate i potencijalno može uzrokovati diplomatske tenzije s Kinom.

Kina je decenijama primoravala strane proizvođače automobila na osnivanje zajedničkih preduzeća s lokalnim kompanijama kako bi mogli poslovati u zemlji. Iako je ova politika ublažena, EU sada razmatra sličan pristup kako bi osigurala konkurentnost svojih kompanija u sektoru baterija i tehnologije.

Prema navodima iz Financial Times, novi pravilnik bi mogao stupiti na snagu u decembru i primenjivao bi se na subvencije vredne milijardu evra za razvoj baterija. Uz to, postoji mogućnost proširenja ovog modela na druge programe subvencija.

U teoriji, ovaj pristup bi mogao smanjiti konkurenciju za evropske subvencije jer bi kineske kompanije mogle biti obeshrabrene da učestvuju. Time bi evropske firme mogle dobiti više resursa za unapređenje svojih tehnologija. Međutim, plan nosi rizik, kao što su dugoročne posledice po odnose s Kinom: Kina bi mogla uzvratiti ekonomskim merama, kao što je već učinila u prošlosti uvođenjem tarifa na evropske proizvode, kao i efekat odvraćanja za kineske investicije: Kineski giganti poput CATL i Envision Energy već su značajno investirali u evropske pogone. Ovako restriktivne mere mogle bi ih naterati da preispitaju svoje prisustvo na evropskom tržištu.

Kina bi ovaj potez mogla shvatiti kao direktan napad na svoje tehnološke gigante. Prethodno su pokazali spremnost na odmazdu, što uključuje carine na evropske proizvode poput brendija i pretnje restrikcijama na uvoz svinjskog mesa i luksuznih automobila.

Iako detalji plana još nisu finalizovani, njegovu implementaciju bi mogle pratiti ozbiljne političke i ekonomske posledice. EU se suočava sa izazovom da balansira između zaštite svojih ekonomskih interesa i izbegavanja eskalacije trgovinskog sukoba s Kinom.

Da li je ovo pragmatična strategija za osiguranje konkurentnosti ili opasna igra s globalnim posledicama? Evropski zvaničnici moraće pažljivo da izvagaju prednosti i rizike pre nego što ovaj plan postane stvarnost.

Povezane teme

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group