Redak, brutalno lep, ovaj model je originalno koštao kao stan na Menhetnu – a sada se prodaje za upola cene.
Kada je Aston Martin u saradnji sa Zagatom predstavio Vanquish Shooting Brake, automobilisti širom sveta ostali su bez daha. Samo 99 primeraka je napravljeno, od kojih je svega 11 stiglo do američkih kupaca, i to po ceni od 877.916 dolara. Skoro 900.000 dolara za automobil koji je, doduše, više pokretna skulptura nego prevozno sredstvo.
Ali i umetnost gubi vrednost. Konkretni primerak o kom govorimo, prelepo obučen u Scorching Black lak, sa enterijerom od crne i Sahara braon kože, i sa samo 3.500 milja na odometru, prodat je 2024. godine za 468.000 dolara. A zatim početkom 2025. još niže – za 440.000 dolara. To je skoro pola vrednosti izgubljeno za svega nekoliko godina.
Šta se desilo sa “investicijom”?
Shooting Brake jeste redak, ali očigledno nije (još) kolekcionarski trofej koji svi očekuju. Iako ima sve što bi trebalo da ima: u pitanju je ograničena serija, donosi legendarni dizajnerski potpis iz Italije, ima 5.9-litarski V12 sa 580 KS, osmobrzinski automatik i zadnji pogon, i da, Bang & Olufsen BeoSound za one kojima V12 nije dovoljno glasan.
Zagato je modifikovao osnovnu Vanquish formu dodajući širu karoseriju, produžen zadnji deo inspirisan modelom Rapide, novu masku, pragove, difuzor i 20-inčne petokrake felne. Rezultat? Kombinacija stila i funkcionalnosti u telu GT karavana – auto za Džejmsa Bonda s estetikom arhitekte iz Milana.
Unutra se nalaze grejana i ventilirana sportska sedišta, presvučena vrhunskom kožom iz Bridge of Weir-a, uz Z-štepove po naslonima, panelima i bočnim stranama. Zadnji deo automobila je obložen tepihom i spreman da primi sve – od vikend torbe do vinskog kofera.
Zašto je pala cena?
Nekoliko faktora verovatno igra ulogu: tržište za ultraskupe shooting brake modele je niša u niši, Vanquish platforma je već tada bila pri kraju svog životnog ciklusa, kolekcionari još uvek nisu skočili na “Zagato voz” – bar ne za ovu verziju, a možda su neki očekivali više ekskluzivnosti od automobila koji deli motor sa “običnim” Vanquishem.
Ali jedna stvar je sigurna: izgleda spektakularno, i za one koji žele nešto posebno, ovo je sada najbolja prilika da kupe automobil vredan pogleda – za pola cene.