17 Tesli spaljeno u Rimu u možda najvećem napadu u Evropi do sada

U ranim jutarnjim satima ponedeljka, 31. marta, u Rimu je buknuo požar u kojem je uništeno najmanje 17 Tesli koje su bile parkirane ispred prodajnog salona...

Automobili su, prema lokalnim izveštajima, bili spremni za isporuku kupcima, a sada su pretvoreni u skorene metalne ljušture. Iako uzrok još uvek nije zvanično potvrđen, sve više indicija ukazuje da je reč o podmetnutom požaru – još jednom u nizu napada na Tesline objekte i vozila, koji poslednjih meseci uzimaju maha širom sveta. Na sreću, niko nije povređen, jer se sve dogodilo dok je salon bio zatvoren. Materijalna šteta? Ogromna. Simbolička? Još veća.

Ko pali Tesle – i zašto?

Lokacija incidenta je Via Serracapriola 48, gde se nalazi Tesla salon u Rimu. Vatrogasci su brzo reagovali, ali visoke temperature su uništile ne samo vozila, već i nadstrešnicu, dok je glavni objekat salona izbegao veću štetu. Prema dron snimcima koje je objavio YouTube kanal Local Team, na parkingu je ostala samo spaljena flota električnih vozila – zastrašujući prizor za bilo kog EV entuzijastu.

Sve se događa samo dva dana nakon “Tesla Takedown” protesta, organizovanih ispred više od 200 Teslinih salona širom Evrope i Severne Amerike. Većina okupljanja je bila mirna, ali neka su se pretvorila u vandalizam – a sada, moguće, i ekstremnije napade.

Sve više vatre, sve manje slučajnosti

Ovo nije izolovan slučaj. Požari i napadi na Teslu su u porastu:

– U Nemačkoj i Francuskoj već su zabeleženi slični požari.

– U Kanadi, više od 80 Tesli je oštećeno u jednom naletu.

– U SAD, muškarac je pokušao da zapali Supercharger stanicu – i pritom zapalio sam sebe.

Iako još nema zvaničnih dokaza o koordinaciji, broj incidenata i njihovo tempiranje upućuju na organizovani talas anti-Tesla i anti-Mask sentimenta koji prelazi granice protesta i ulazi u zonu kriminalnog nasilja. A sve to u trenutku kada su sam Elon Musk i sama kompanija Tesla pod velikim političkim i društvenim pritiskom.

Tesla više nije samo proizvođač automobila. Ona je simbol – za tehnologiju, kapitalizam, promene, ponekad za progres, ponekad za aroganciju. I dok se Elon Mask kotrlja između statusa vizionara i kontroverznog magnata, njegovi automobili postaju fizička meta za ljude kojima je dosta "sveta koji Tesla simbolizuje".

Ali šta god da je motiv – paljenje vozila spremnih za kupce prelazi granicu bilo kakve ideološke poruke. Ovo više nije “poruka za korporaciju” – ovo je direktan napad na obične ljude, njihove kupovine i imovinu.

Ako se potvrdi da je reč o podmetnutom napadu, požar u Rimu bi mogao postati ključni trenutak u sve ozbiljnijoj seriji globalnih incidenata. I pitanje je: da li će svet reagovati dok se još radi o autima, ili ćemo čekati da bude – nešto više?

Povezane teme

All Rights Reserved. | 2009 - 2025. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group